8 polecanych filmów o boksie

8 polecanych filmów o boksie

Boks to jedna z najbardziej emocjonujących dyscyplin sportowych na świecie. Nic więc dziwnego, że tak wiele filmów jest jej poświęconych. Na liście znajdują się produkcje, które otrzymały Oscary! Na jakie filmy warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy spędzić ciekawy wieczór przed ekranem?

„Rocky” (1976):

Klasyczny film Sylvestra Stallone’a, który napisał scenariusz i zagrał główną rolę. Opowiada historię Rocky’ego Balboa, podrzędnego boksera z Filadelfii, który dostaje szansę zmierzenia się z mistrzem świata wagi ciężkiej, Apollo Creedem. Film przedstawia walkę o marzenia, determinację i siłę woli. Stał się symbolem amerykańskiego mitu „od zera do bohatera” i zdobył Oscara za najlepszy film. Scena treningu Rocky’ego na schodach Muzeum Sztuki w Filadelfii jest jedną z najbardziej ikonicznych w historii kina.

„Wściekły byk” (1980):

Reżyserowany przez Martina Scorsese, z Robertem De Niro w roli Jake’a LaMotty, boksera wagi średniej. Film oparty jest na autobiografii LaMotty i ukazuje jego burzliwe życie osobiste oraz sportowe. De Niro zdobył Oscara za najlepszą rolę męską, dzięki intensywnemu i autentycznemu przedstawieniu LaMotty. Film jest znany ze swojego surowego stylu, czarno-białej estetyki i głębokiego psychologicznego wglądu w postać głównego bohatera. Jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł w filmografii Scorsese.

„Za wszelką cenę” (2004):

Reżyserowany przez Clinta Eastwooda, który również występuje w filmie razem z Hilary Swank i Morganem Freemanem. Historia opowiada o Maggie Fitzgerald (Swank), która marzy o karierze bokserskiej i szuka pomocy u doświadczonego trenera Frankiego Dunna (Eastwood). Film ukazuje ich rozwijającą się relację, determinację Maggie i dramatyczne konsekwencje jej kariery. Zdobył cztery Oscary, w tym za najlepszy film, reżyserię, aktorkę pierwszoplanową i aktora drugoplanowego. 

„Creed” (2015):

Reżyseria Ryana Cooglera. Film jest spin-offem serii „Rocky”. Michael B. Jordan gra Adonisa Creeda, syna Apolla Creeda, który stara się wyjść z cienia swojego ojca i stworzyć własną legendę w boksie. Sylvester Stallone powraca jako Rocky Balboa, który zostaje trenerem młodego Creeda. Film łączy nowoczesne podejście z nostalgią dla oryginalnej serii, ukazując nowe wyzwania i dynamikę w ringu. Stallone otrzymał nominację do Oscara za swoją rolę, a film został ciepło przyjęty przez krytyków i widzów. Historia była kontynuowana w następnych odsłonach.

„Ali” (2001):

Biograficzny film reżyserowany przez Michaela Manna, z Willem Smithem w roli Muhammada Aliego. Film koncentruje się na kluczowych momentach w życiu i karierze legendarnego boksera. Podejmuje również kwestię przejścia sportowca na islam. Smith zyskał uznanie za transformację do roli Aliego, zdobył nominację do Oscara.

„Człowiek ringu” (2005):

Film w reżyserii Rona Howarda z Russellem Crowe’em w roli głównej, opowiada prawdziwą historię Jamesa J. Braddocka, boksera, który powrócił na ring w czasach Wielkiego Kryzysu. Braddock, nazywany „Cinderella Man”, staje się symbolem nadziei dla wielu ludzi w trudnych czasach. Film ukazuje jego walkę z ubóstwem, determinację i niezwykły powrót na szczyt bokserskiego świata. Renee Zellweger gra jego żonę, a Paul Giamatti trenera. 

Jak widać, boks jest szeroko reprezentowany w świecie filmu. Nic dziwnego, dyscyplina ta jest szalenie popularna na całym świecie. Wyniki wielu pojedynków możecie zaś sprawdzić dzięki Fortuna kod promocyjny od Meczyki.pl. Zyskacie również dostęp do atrakcyjnych transmisji sportowych.