Kontuzje głowy w boksie – jakie i czy uda się ich uniknąć?
Boks jest uznawany za sport, w którym zdarza się wyjątkowo duża ilość poważnych kontuzji. W czasie sparingów najczęściej dochodzi do uszkodzeń głowy, barków, dłoni i łokci.
Walka w ringu może prowadzić do powstania niebezpiecznych kontuzji głowy, która jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie ciosów przeciwnika. Skutkiem tego może być trwałe uszkodzenie mózgu. W aspekcie długoterminowym, ciosy mogą być przyczyną schorzeń, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimer. Mózg boksera staje się mniejszy pod wpływem silnych uderzeń w czaszkę. Powodują one, że szara masa w mózgu ulega degradacji. W związku z tym, niezwykle ważną kwestią jest podejmowanie różnego rodzaju działań, które pozwalają na maksymalne zabezpieczenie głowy boksera przed jej urazami, w czasie walki. Przede wszystkim, podczas treningów i walk, zawodnicy muszą używać profesjonalnego sprzętu, dedykowanego tej dyscyplinie sportu. Wysokiej jakości kaski bokserskie, wyprodukowane przez renomowane marki sprawią, że ich głowa będzie odpowiednio chroniona przed silnymi ciosami i wstrząsami. Duże znaczenie ma również wykonywanie przez sportowców odpowiednich treningów, które pozwolą na zmniejszenie ilości otrzymywanych przez nich ciosów. W tym celu powinni oni trenować spostrzegawczość i zdolność szybkiej reakcji na bodźce. Oczywistym jest, że w celu zredukowania celnych uderzeń w czasie walki, zawodnicy muszą wypracować błyskawiczne i sprawne uniki. W przerwach swoich treningów mogą zajrzeć do wyników innych rozgrywek sportowych na stronę bet.pl, korzystając z ForBET kod promocyjny.
Jak bokser ma chronić głowę w czasie walki?
Do najbardziej niebezpiecznych ciosów zadawanych w czasie walk bokserskich, zalicza się uderzenia wywołujące rotację głowy, czyli tzw. ciosy sierpowe. Trafiają one w głowę z boku, z przyspieszeniem rotacyjnym. W takim przypadku najczęściej dochodzi do wstrząśnienia mózgu u zawodnika i do utarty jego przytomności. W ekstremalnych sytuacjach działanie to może prowadzić także do niedokrwienia mózgu i w efekcie do śmierci zawodnika. Warto mieć na uwadze, że właściwie zaplanowany trening bokserski pozwala na znaczne zmniejszenie niebezpiecznych urazów głowy. Przygotowując się do sparingów zawodnik powinien zadbać o odpowiedni trening mięśni karku. Silne mięśnie w tej okolicy ciała dobrze przeciwstawiają się siłom, które działają na głowę w momencie przyjmowania ciosu. Skutkuje to mniejszym ruchem obrotowym głowy i mniejszym jego przyspieszeniem. Ważną kwestią jest również cykliczny trening zawodnika na siłowni, zaplanowany w taki sposób, aby wzmacniał wszystkie jego mięśnie. Należy pamiętać o wykonywaniu takich ćwiczeń, jak przysiady czy podciągnięcia. Im mięśnie będą silniejsze, tym mniejsze stanie się ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto pamiętać, że krótka rozgrzewka przed walką nie jest jednak wystarczająca, by uniknąć urazów. Specjaliści zalecają, aby wykonywać co najmniej dwa treningi siłowe w tygodniu. Zawodnicy w każdym wieku powinni pamiętać o ogólnorozwojowych ćwiczeniach siłowych, dostosowanych do poziomu ich sprawności.
Kontuzje głowy w boksie są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Otrzymywanie silnych ciosów w tę część ciała nieuchronnie skutkuje powstawaniem urazów neurologicznych, które mogą powodować wystąpienie poważnych chorób.